برگزاری بزرگداشت یوگا توسط سفارت هند در نیجریه

بزرگداشت یوگا

بزرگداشت یوگا/ به گزارش جمن نیوز. سفارت هند در نیجریه برای اولین بار فستیوال یوگا را در بندر مسیحی نشین لاگوس واقع در جنوب نیجریه برگزار کرد. برگزاری این فستیوال بخشی از طرح «جامعه آسیا-آفریقا»ی کشور هند است.

طرح «جامعه آسیا-آفریقا» یکی از برنامه های مهم وزارت خارجه هند برای توسعه روابط این کشور با کشورهای قاره سیاه است. برگزاری فستیوال های یوگا در کشورهای مختلف و تبلیغ آن به عنوان یک سبک زندگی. از برنامه های اصلی طرح «جامعه آسیا-آفریقا» وزارت امور خارجه هند است.

بزرگداشت در نیجریه

پیش از این سفارت هند در نیجریه با همکاری موسسه هنر زندگی (Art of Living). موسسه فرهنگی هندی (Indian Cultural Association) و موسسه زنان هندی (Indian Women’s Association). در ابوجا سومین بزرگداشت جهانی یوگا را جشن گرفتند.

برگزاری روز بزرگداشت یوگا در نیجریه توسط سفارت هند برای اولین بار فقط در سفارت این کشور در لاگوس پایتخت نیجریه برگزار شد. پس از استقبال شهروندان نیجریه ایی این برنامه توسط سفارت هند در شهرهای دیگر این کشور گسترش یافت.

روز جهانی یوگا روز ۲۱ ژوئن است که از سوی سازمان ملل و به پیشنهاد دولت هند در دسامبر سال ۲۰۱۴ به عنوان «روز جهانی یوگا» تصویب شد.

روز جهانی یوگا

 ۲۱ ژوئن یا اول تیر ماه بلندترین روز سال است که در فرهنگ ایرانی آن را شروع تیرگان یا جشن چله تموز می‌گفتند. این روز در ایران به فراموشی سپرده شد اما هند توانست آن را با یوگا به عنوان مهم ترین مراسم هندی پیوند دهد و روز جهانی کند.

هرچند یوگا به عنوان یک ورزش ذهنی – بدنی معرفی شده و معمولاً افکار عمومی آن را صرفاً ورزش تصور می‏‌ کنند اما با توجه و تعمق بیشتر دانسته می‌توان اساس آن را تأثیر معنویت‏ های کاذب بر ذهن دانست و با این توجه، چهره‏ واقعی یوگا در قالب معنویت یا عرفانی انحرافی آشکار می شود.

بنابراین آنچه در کتاب‏‌ ها یا در مراکز عمومی به صورت علنی آموزش داده می‏ شود، همه‏ واقعیت یوگا نیست؛ بلکه کتاب‏ ها و کلاس‏ های گوناگون، نقطه‏ شروع و دروازه‏ ورود افراد به یک مرام سری و محرمانه هستند که واقعیت‏ های آن را به راحتی نمی‌ توان بازگو کرد.

پیشنهادات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر